ДИСКУСІЙНА ПАНЕЛЬ «ПОЛЬЩА – УКРАЇНА: аудит, аспекти локальні і глобальні»

28 січня 2021 року відбулася ДИСКУСІЙНА ПАНЕЛЬ: «ПОЛЬЩА – УКРАЇНА: аудит, аспекти локальні і глобальні» / «Polska – Ukraina: audyt, aspekty lokalne i globalne» організована кафедрою фінансового контролю та аудиту факультету фінансів та обліку ЗУНУ та кафедрою економіки Ольштинської Вищої Школи (м. Ольштин, Польська республіка), яка була присвячена актуальним питанням аудиторської діяльності в умовах викликів глобального і локального рівнів, зокрема пандемії COVID – 19. Робочою мовою організатори панельної дискусії обрали польську.
Доктор економічних наук, професор, сертифікований аудитор, завідувач кафедри фінансового контролю та аудиту Західноукраїнського національного університету – Лучко Михайло Романович звернув увагу на актуальності обговорення питання аудиторської діяльності в умовах пандемії, адже цей глобальний виклик значно вплинув на процес здійснення аудиту, зокрема, зумовив необхідність розробки альтернативних методів отримання аудиторських доказів, вплинув на організацію самого процесу здійснення перевірки, зумовив необхідність аудитора змінити ключові аспекти предмету дослідження під час аудиторської перевірки в умовах турбулентного зовнішнього середовища й відповідно спричинив потреби у додаткових аудиторських доказах. Однак, незважаючи на це, вимоги до якості аудиторських послуг є незмінно високими.
Професор Лучко М.Р. також зазначив, що вітчизняний аудит, окрім глобальних викликів, які зумовлені пандемією COVID-19, має й інші виклики, які пов’язані із взятими зобов’язаннями України реформувати інститут аудиту відповідно до вимог законодавства Європейського Союзу на шляху до Європейської Інтеграції.
Завідувач кафедрою економіки Ольштинської Вищої школи (м. Ольштин, Польська республіка) доктор Станіслав Шмітка звернув увагу учасників панельної дискусії на проблемні питання аудиторської діяльності в Польській республіці, зокрема у корпоративному секторі економіки та великих підприємствах. Ним зосереджено увагу на використання аналітичних методів у роботі аудиторів та аудиті інвестиційних та інноваційних проектів.
Учасники панельної дискусії мали змогу взяти участь у обговоренні цікавих on-line – доповідей польською мовою як українських, так і польських студентів, зокрема:
1. Іванечко Анастасія, тема доповіді: «Історичні аспекти аудиторської діяльності в Україні» (науковий керівник: д.е.н., проф. Лучко М. Р.) / Anastasia Ivanechko, Studia I stopnia : «Historyczne aspekty audytu na Ukrainie»;
2. Гальчак Христина, тема доповіді: «Цифрові трансформації аудиту в умовах COVID-19» (науковий керівник: к.е.н., доцент Щирба І. М.) / Khrystyna Halchak, Studia I stopnia : «Cyfrowe transformacje audytu w warunkach COVID-19»;
3. Рекис Оксана, тема доповіді: «Коронавірус: діяльність аудиторських фірм» (науковий керівник: к.е.н., доцент Шестерняк М. М.) / Oksana Rekys, Studia I stopnia : «Koronawirus: działalność firm audytorskich».
Польські колеги з Ольштинської Вищої Школи:
1. Єнджейчук Лукаш, тема доповіді: «Роль і значення аудиту на сучасному підприємстві» / doktorant mgr Łukasz Jędrzejczyk : «Rola i zadania audytu finansowego we współczesnej korporacji»;
2. Новаковська Барбара, тема доповіді: «Кар’єра у фінансах – аудит професія з майбутнім» / lic. Barbara Nowakowska : «Kariera w finansach – audytor zawód z przyszłością»;
3. Радецька Ізабела, тема доповіді: «Інноваційний аудит сучасного підприємства» / lic. Izabela Radecka : «Audyt innowacyjności współczesnego przedsiębiorstwa».
Дискутували як про негативний вплив пандемії СОVID-19 на діяльність підприємств, так і позитивний; про те, які виклики, окрім пандемії СОVID-19, стоять перед аудиторською діяльністю сьогодні; хто насправді здійснює професійний захист аудиторів; як в контексті трансформаційних процесів, які зараз відбуваються в аудиторській діяльності в Україні, в умовах пандемії розвиватися аудиторським фірмам.
Жвава дискусія, у якій прийняли участь 53 учасники, показала високу зрілість молодих вчених та досвідчених практиків як з України, так й із Польщі.
Підсумовую панельну дискусію, доктор економічних наук, професор Лучко М.Р. відзначив, що між вченими та студентами не може бути перешкод навіть під час пандемії й те, що потрібно надалі поєднувати роботу у цьому напрямку, а доктор Шмітка С. відзначив високий рівень володіння польською мовою та проблемами аналізу й аудиту студентів кафедри фінансового контролю та аудиту Західноукраїнського національного університету.